V Ženskej extralige sa nám pomaly blíži koniec základnej časti, do ktorej postúpi osem tímov. Rozdiel medzi deviatym a siedmym tímom tabuľky je iba dvojbodový, a tak sú dvere do play-off stále otvorené. Jediná Banská Bystrica, ktorá má na konte iba 5 bodov, už nemá šance na postup.

Sobota 9. 1. 2016

1. FbK Quick Sport Banská Bystrica vs. FbK Kométa Spišská Nová Ves 0 : 12 (0:4;0:5; 0:3)..
Góly: P. Hudáková 5x, K. Hudáková 4x, K. Grossová 2x, Katarína Marcinková
Asistencie:
P. Hudáková 3x, K. Hudáková 3x, K. Grossová 2x, K. Marcinková, B. Kocúrová

V Banskej Bystrici sa očakávala herná prevaha líderiek zo Spiša. Skóre zápasu prvého s posledným otvorila už v druhej minúte prvej dvadsaťminútovky Kristína Hudáková v spolupráci so svojou sestrou Paulínou. Nasledujúcich osem minút sa darilo domácim Banskobystričankám úspešne brániť, no i tak bolo skóre po prvej tretine 4:0 v prospech hostí. V druhej a tretej tretine mali aj naďalej viac šancí dievčatá zo Spišskej Novej Vsi, čo dokazuje aj celkový počet strelených gólov. Hra sa však neodohrávala stále iba pred bránou domácich, o čom svedčí aj dvadsaťštyri streleckých pokusov banskobystrických hráčok, z ktorých však ani jeden neskončil v bráne súpera. Pre Spišiačky to bol jediný zápas tohto hracieho víkendu.

Viktória Grossová, FbK Kométa Spišská Nová Ves: „V sobotu sme cestovali do Banskej Bystrice s dobrou náladou a hlavne s jasným cieľom. Keďže Banská Bystrica patrí medzi tímy zo spodnej časti tabuľky, tri body sme si nemohli nechať újsť. Súperky sme nepodcenili, ale myslím si, že sme nepodali výkon na 120%, ako by sa očakávalo od extraligových zápasov. Musím však povedať, že súperky boli veľmi behavé a z minulého zápasu sa zlepšili v defenzíve i v ofenzíve. Z Banskej Bystrice sme odišli s víťazstvom 12:0, no v tretej tretine žrďky a tyčky zvonili jedna radosť.“

FBC Mikuláš Prešov vs. NTS FK-ZŠ Nemšová 9 : 3 (2:0; 5:1; 2:2)
Góly: Ľ. Zajacová 2x, L. Cupráková 2x, M. Lupačová 2x, I. Semančíková 2x, D. Kvasková – K. Daňová, D. Sádecká, K. Haljaková
Asistencie: L. Cupráková 3x, I. Semančíková 2x, D. Kvasková 2x, U. Duľová – D. Papierniková, Z. Rabšíková

Na prešovskej palubovke sa bojovalo o štvrtú priečku tabuľky medzi domácimi hráčkami z FBC Mikuláš Prešov a hostkami z NTS FK-ZŠ Nemšová. Prvý gól padol až v dvanástej minúte z hokejky Daniely Kvaskovej (asistencia Ivica Semančíková). Prešovčanky následne dominovali až do konca druhej tretiny, keď už viedli 7:1. Hneď v úvode poslednej dvadsaťminútovky pridala ôsmi gól Ivica Semančíková (asistencia Daniela Kvasková). V tomto momente už bolo o zápase rozhodnuté a nič na tom nezmenili ani góly Dominike Sádeckej Kristíny Haljakovej z 51. a 52. minúty. Prešov si pripísal tri dôležité body, vďaka čomu preskočil Nemšovú a posunul sa na štvrté miesto.

Ľudmila Uherská, FBC Mikuláš Prešov: „V zápase s Nemšovou sa nám podarilo v prvých dvoch tretinách spraviť náskok, z čoho sme ťažili v tretej tretine, do ktorej sme šli s väčším pokojom na hokejkách. Stále sme však šli naplno. Zápas nám vyšiel podľa našich predstáv, a tak sme si pripísali 3 dôležité body a poskočili na 4. miesto v tabuľke, keď sme predbehli práve Nemšovú.“

Eastern Wings Michalovce vs. ŠK 98 Pruské 3 : 8 (0:2; 2:4; 1:2)
Góly: P. M. Dzurinová 2x, S. Maťašová – K. Behancová 3x, A. Šidlová, A. Bachorcová, P. Kňažková, D. Hlaváčová, B. Gaborová
Asistencie: Z. Kandriková, R. Vrábeľová – K. Behancová 2x, A. Šidlová 2x, I. Hrehušová, L. Dobrodejová

Tretí duel sa odohrával v Michalovciach, kam pricestovali hráčky Pruského. Favoritom zápasu boli hostky, ktoré sú aktuálne na treťom mieste s tridsiatimi tromi bodmi. Potvrdzovali to už v úvode zápasu, keď sa im podarilo streliť dva rýchle góly v priebehu troch minút. Na rozdiel od prvého zápasu, Michalovčankám sa podarilo tentokrát prekonať pruskú brankárku, dvakrát vďaka Patrícii Márii Dzurinovej a jeden gól pridala aj Sylvia Maťašová. Pomer striel na bránu 30:39 však hovorí o tom, že Michalovčanky môžu byť do budúcna nepríjemným súperom, ak naberú dostatočné skúsenosti.

Monika Komlodyová, Eastern Wings Michalovce: „Našou najslabšou stránkou hry, a čo sa nám po celý zápas nedarilo, bolo premieňanie šancí, ktoré sme si ťažko vydreli. Dostali sme nešťastné góly po vlastných chybách, na ktoré sme nie celkom dokázali reagovať a tiahlo sa to s nami až do konca zápasu. S výsledkom spokojná nie som, pretože výsledok mohol vyzerať inak, ak by sme boli 100% sústredené počas celého zápasu. V šatni sme si povedali, aké chyby sme robili a veríme, že v ďalších zápasoch sa ich už budeme vyvarovať.“

VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava vs. Fbk Tvrdošín 0 : 12 (0:3; 0:6; 0:3)
Góly: N. Mišíková (V) – M. Krivulčíková 4x, B. Spišiaková 3x, M. Hutirová, M. Stredanská, V. Turčáková, S. Gibaštíková
Asistencie: M. Hutirová 4x, M. Ješšová 3x, S. Gibaštíková, M. Stredanská, K. Szabóová

Rovnako ako líderky, tak aj úradujúce majsterky v sobotu dokazovali, že patria na popredné miesta tabuľky. Svojim súperkám z hlavného mesta nastrieľali dvanásť gólov, čo je pre Bratislavu v tomto ročníku Ženskej extraligy zatiaľ najvyšší počet inkasovaných gólov v jednom zápase. Tvrdošínčanky si tak určite napravili chuť potom, čo v minulom kole prekvapivo podľahli hráčkam z Prešova. Po bodovej stránke vyšli z tohto zápasu najlepšie Milota Hutirová (1+4), Michaela Krivulčíková (4+0), Barbora Spišiaková (3+0) a Michaela Ješšová (0+3)

ŠK Slávia SPU DFA Nitra vs. MKŠS Kysucké Nové Mesto 5 : 8 (1:0; 2:3; 2:5)
Góly: K. Karásková 2x, R. Janegová, M. Žikavská, N. Vargová – S. Ch. Žideková 4x, E. Škvrndová 2x, S. Tomová, N. Gašincová
Asistencie: M. Trnková, M. Kadučáková, M. Žikavská, R. Janegová – S. Tomová, S. Ch. Žideková, E. Škvrndová,. L. Knihová

Menšie prekvapenie nás čakalo v Nitre, kam pricestovali hráčky z Kysuckého Nového Mesta. Už ich prvý vzájomný zápas skončil prekvapivo v prospech Kysučaniek, no vtedy sa rozhodovalo až v predĺžení. V sobotňajšom zápase sa dokázali hostky dostať do vedenia už v polovici druhej tretiny. Hoci sa Nitriankam spočiatku darilo doťahovať skóre na rozdiel jedného gólu, v trinástej minúte inkasovali až dvakrát. Vďaka týmto dvom gólom od Emy Škvrndovej (asistencia Lucia Knihová) a Silvie Tomovej (asistencia Ema Škvrndová) bolo o zápase rozhodnuté. Nitrianky ešte skúsili hru bez brankárky, to im však prinieslo ďalší inkasovaný gól. Nakoniec ešte skóre upravila tri minúty pred koncom Natália Vargová (asistencia Romana Janegová) na konečných 5:8.

Nedeľa 10.1. 2016

Eastern Wings Michalovce vs. NTS FK-ZŠ Nemšová 7 : 5 (1:1; 3:2; 3:2)
Góly: L. Jakabová 3x, S. Maťašová, P. M. Dzurinová, M. Komlodyová, N. Kuchariková – D. Sádecká 2x, A. Bahnová 2x, K. Haljaková
Asistencie: N. Kuchariková 2x, R. Vrábeľová 2x, P. M. Dzurinová, M. Komlodyová – Z. Strapková 2x, D. Sádecká, K. Haljaková

O ďalšie prekvapenie víkendu sa v nedeľu postarali dievčatá z Michaloviec, ktoré doma privítali Nemšovanky. V prvej tretine padli dva góly, jeden hneď v úvode po niekoľkých sekundách hry z hokejky Lenky Jakabovej (asistencia Nikola Kuchariková) z Michaloviec a druhý, zásluhou Dominiky Sádeckej, až v jej závere. Nemšovanky gólovo pokračovali aj začiatkom druhej tretiny, a to hneď ďalšími dvomi presnými zásahmi. Domáce hráčky však dokázali nie len vyrovnať, ale aj otočiť skóre vo svoj prospech. Rozhodovalo sa až v poslednej dvadsaťminútovke, v ktorej bol aj naďalej zápas veľmi vyrovnaný. Deväť minút pred koncom Nemšovanky strácali na domáce iba jeden gól, no v štrnástej minúte znovu inkasovali, a dvojgólový náskok si už Michalovčanky ustrážili a uchmatli tak tri dôležité body, ktoré potrebovali, aby si udržali šance na play-off.

Monika Komlodyová, Eastern Wings Michalovce: „Súper síce prišiel v oslabenej zostave, no aj napriek tomu bol veľmi nebezpečný, ale nám sa ho podarilo spoločnými silami ubrániť. Zo sobotňajšieho zápasu sme sa poučili a pristupovali sme k hráčkam súpera zodpovednejšie a dali im minimum priestoru. V tomto zápase sa nám darilo premieňať naše šance, o čom svedčí 7 gólov v súperovej bráne. S výsledkom a taktiež výkonom dievčat som veľmi spokojná, každá hrala na hranici svojich možností a hlavne sme hrali tímovo, a to rozhodlo.“

ŠK Slávia SPU DFA Nitra vs. Fbk Tvrdošín 3 : 14 (0:10; 2:2; 1:2)
Góly: M. Žikavská, K. Karásková, N. Vargová, M. Kadučáková (V) – M. Krivulčíková 4x, M. Hutirová 3x, M. Stredanská 2x, V. Ďuríková, V. Bobotová, K. Szabóová, M. Ješšová
Asistencie:
M. Pintérová, K. Blehová – V. Bobotová 3x, V. Turčáková 2x, M. Hutirová, V. Ďuríková, D. Medvecká

V odvetnom zápase úradujúcich majsteriek s vicemajsterkami bolo o výsledku rozhodnuté už v prvej tretine, keďže Nitrianky inkasovali až 8 gólov v priebehu úvodných desiatich minút. Po prvej tretine odchádzali domáce hráčky do šatní s desaťgólovou nádielkou. Hoci mali pred sebou ešte štyridsať minút, takýto stav už nemali šancu zvrátiť proti tímu ako je Tvrdošín. Druhá tretina bola už vyrovnanejšia, na oboch stranách padli dva góly. V treťom „dejstve“ pridali Nitrianky ešte jeden gól, no premrhali samostatný nájazd a inkasovali opäť dvakrát, a tak sa zápas skončil vysokým rozdielom 14:3 v prospech hosťujúcich hráčok z Tvrdošína.
VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava vs. MKŠS Kysucké Nové Mesto 5 : 1 (4:0; 1:0; 0:1)
Góly: N. Mišíková 2x, A. Kľúčiková, P. Gešová, D. Csúzová – S. Ch. Žideková
Asistencie: N. Mišíková, I. Besedičová, A. Vaseková, D. Zvoneková, N. Štefániková

Druhý hrací deň zavítali hráčky Kysuckého Nového Mesta na domácu palubovku Hurikánu Bratislava. Išlo o ďalší zápas, v ktorom oba tímy potrebovali získať body, ak sa chcú dostať do play-off. Keďže hostky uchmatli deň predtým body Nitre, na tento zápas im asi neostávalo dostatok síl. Súperovu brankárku dokázali prekonať iba jediný raz, aj to až pár minút pred koncom zápasu, keď už nemali veľkú šancu uhrať prijateľný výsledok. Bratislavčanky si tak pripísali tri body, ktoré ich zatiaľ posúvajú na siedmu priečku.

FBC Mikuláš Prešov  vs. ŠK 98 Pruské 6 : 7 (0:3; 1:2; 5:2)
Góly: L. Cupráková 3x, Ľ. Zajacová 2x, D. Kvasková, I. Semančíková – K. Behancová 2x, P. Kňažková 2x, A. Bachorcová 2x, V. Dobrodejová
Asistencie: U. Duľová, L. Cupráková, D. Kvasková, I. Semančíková, Z. Majtánová – D. Hlaváčová 2x, J. Trošková, A. Šidlová, V. Dobrodejová

V Prešove to spočiatku vyzeralo na jasnú výhru hráčok Pruského, ktoré do polovice zápasu strelili päť gólov a žiadny neinkasovali. V trinástej minúte druhej tretiny sa však začali domáce hráčky prebúdzať, keď sa im podarilo prvýkrát v zápase prekonať reprezentačnú brankárku Karolínu Krištofovú. Začiatkom tretej tretiny im to začalo padať a po šiestich minútach hry v záverečnej dvadsaťminútovke bol stav vyrovnaný na 5:5. Po góle Kataríny Behancovej (asistencia Andrea Šidlová) znovu viedli hosťujúce hráčky, no domácim sa opäť podarilo výsledok dorovnať. Rozhodujúci gól nakoniec padol päť minút pred koncom z hokejky Alžbety Bachorcovej (asistencia Veronika Dobrodejová), a tak si Pruské predsalen odnieslo tri body.

Ľudmila Uherská, FBC Mikuláš Prešov: „V nedeľu nás čakal ďalší ťažký zápas s Pruským. Nevstúpili sme do tohto zápasu veľmi šťastne, keďže už v prvej minúte sme inkasovali gól, čo prinieslo v tíme nepokoj. Pruské pridalo ďalšie góly a zdalo sa, že už je o víťazovi rozhodnuté. Ale zbrane sme nezložili, strelili sme kontaktný gól, zúžitkovali presilovky a vyrovnali sme. Ani to nám však nestačilo, Pruské strelilo víťazný gól, a tak sme nedokázali zápas potiahnuť k víťazstvu.“

Pre tento víkend sme vybrali opäť najproduktívnejšie hráčky. Prvé miesto patrí Lenke Cuprákovej (5+4) z Prešova, ktorá nahrala 9 kanadských bodov, no s rovnakým výsledkom uzavrela víkend aj Milota Hutirová (4+5) z Tvrdošína. Ďalšou na zozname je Michaela Krivulčíková (8+0), hráčka Fbk Tvrdošín, ktorá si ôsmimi presnými zásahmi pripísala 8 kanadských bodov.  Medzi najproduktívnejšie hráčky tohto víkend určite môžeme zaradiť aj sestry Hudákové, keďže tie odohrali iba jeden zápas, no i tak spolu nahrali až 15 kanadských bodov – Paulína Hudáková 5+3, Kristína Hudáková 4+3.

Základná časť Ženskej extraligy pokračuje ďalšími zápasmi 23. a 24. januára.

Autor: Jana Dupčáková