Počas víkendu sa oficiálne začal 15. ročník Mužskej extraligy, ktorá odštartovala svojím prvým a druhým kolom.  Už počas prvých dvoch kôl sme zaznamenali niektoré prekvapivé výsledky, čo len nasvedčuje tomu, že extraliga sa každým rokom čoraz viac vyrovnáva. Niektoré tímy šli do novej sezóny oslabené, iné naopak posilnené o nových hráčov.

Trenčiansky M-Šport Salming Team a ŠK 1. FBC na prvé dve kolá pocestovali do metropoly východu – Košíc, kde odohrali zápasy proti domácemu ATU a Florku. V sobotu na košické Florko čakal M-Šport posilnený o slovenského reprezentačného obrancu Petra Klapitu, ktorý sa vrátil po ročnom pôsobení vo švajčiarskom Regazzi Verbano Unihockey Gordola. Raketový vstup do zápasu zaznamenalo Florko, ktoré už od štyridsiatejpiatej sekundy videlo 1:0 po góle Jakuba Blaška. O necelých päť minút zvýšil na rozdiel dvoch gólov Vašíček. Trenčania do konca prvej tretiny dokázali v pätnástej minúte za tridsaťtri sekúnd po góloch Matejku a Múčku vyrovnať stav na 2:2. V druhej tretine sa dostali Trenčania do vedenia po góle Mikolaja, avšak už o pol minúty neskôr bol stav opäť nerozhodný 3:3. Gólová naháňačka pokračovalo, kedy sa po góloch Meliša a Matejku dostali hostia do vedenia 3:5, avšak  tentokrát bolo Florko tým tímom, ktoré do konca druhej tretiny vyrovnalo stav na 5:5. V tretej tretine sa naopak „Florkáči“ dostali do vedenia 7:5, Trenčania pod vedením Juraja Matejku dokázali ešte kozmeticky upraviť výsledok zápasu na 7:6, ale aj napriek veľkej snahe sa im počas ôsmich minút nedokázalo vyrovnať. ATU Košice v sobotu privítali ŠK 1.FBC Trenčín. Hráči spod hradu Matúša Čáka už od začiatku zápasu ťahali za kratší koniec, kedy už po necelých troch minútach prehrávali 0:2. Zápas bol však nakoniec bohatý na góly, keďže v ňom padlo až devätnásť gólov. Košičania si však poradili s doposiaľ štvornásobným majstrom Slovenska z rokov 2008/2009 a 2010/2011 až 2012/2013 prekvapilo hladko 13:6. Nemohli by sme zabudnúť na fantastickú premiéru iba šestnásťročného Michala Dudoviča z ATU Košice, ktorý vo svojom prvom extraligovom zápase strelil päť gólov a na dva nahral! V nedeľu sa tímy vymenili, a tak Florko privítalo 1.FBC a ATU naopak M-Šport. Zverenci trénera Miroslava Ságu aj v ďalšom zápase ťahali za kratší koniec, keď podľahli Florku vysoko 2:8. M-Šport v zápase s ATU držal krok so súperom celé dve tretiny, po ktorých bol stav 5:4 práve pre trenčiansky celok, avšak Košičania potvrdili svoju silu a v tretej tretine svojmu súperovi nastrieľali až sedem gólov, naopak Trenčín len jeden, a tak sa zápas skončil výhrou ATU Košice pomerom 11:6.

12046625_877257469025751_2724542016904875764_n

Nováčik zo Skalice v prvom kole hostil na domácom ihrisku v českom Hodoníne bratislavské Lido Prírodovedec, ktoré počas letných mesiacov výrazne posilnilo svoj káder. Novým trénerom Prírodovedcov sa stal dlhoročný reprezentačný brankár Gabriel Mészáros a posily prišli aj v hráčskych radoch. Do Lida sa opäť vrátil Patrik Paulikovič, na hosťovanie z FBC Nižná prišiel Patrik Bachan, a taktiež Richard Lelák z majstrovského Grasshoppersu Žilina.  „Námorníkov“ posilnil aj Dominik Žilka z Tsunami Záhorská Bystrica či René Slezák a Martin Valaštín. Skaličania vstúpili do zápasu s Lidom veľmi aktívne, keď už v 10, minúte viedli 3:0, Liďáci dokázali do konca tretiny znížiť na 3:2. Skalica aj do druhého dejstva vstúpila aktívne, čo sa prejavilo aj na výsledkovej tabuli, kde po góloch Mráza a Hyžu svietil stav 5:2 pre Skalicu. Do konca druhej tretiny sa stav zmenil na 6:4. Bratislvský tím však v tretej tretine prišiel na palubovky ako vymenený, keď začal postupne otáčať skóre zápasu. Po góloch Grambličku a Gűnthera bol stav vyrovnaný 6:6. Bratislavčania sa nevzdávali a do konca zápasu ešte gólmi Mosného a Letašilo otočili stav na konečných 6:8 pre Lido Prírodovedec.  Skaličania v druhom extraligovom zápase zamierili do hlavného mesta, kde na nich čakali „vysokoškoláci“ z VŠK FTVŠ UK Hurikán Bratislava. Aj do tohto zápasu vstúpili Skaličania aktívnejšie a už po necelej minúte prekonal brankára Brotlíka Vogl. V desiatej minúte vyrovnal stav na 1:1 Máder a tento stav ostal až do konca prvej dvadsaťminútovky. V druhej tretine sa prejavili extraligové skúsenosti. Hurikán Skalici strelil päť gólov, tá dala len jeden. Po druhej tretine bol stav 6:2 pre bratislavský celok. Tretia tretina priniesla zaujímavé dejstvo.  Už v štyridsiatejdruhej minúte zvyšoval na rozdiel piatich gólov Škarupa. Gólová naháňačka začala. Mráz znížil na 4:8 z pohľadu hostí. V štyridsiatej-siedmej minúte sa presadil Radoslav pokovič, a tak bol stav už len 8:5 pre domáci tím. Skaličania nabudení po zisku prvých extraligových bodov nasmerovali všetko do útoku, čo sa im vyplatilo, keď Štefanec v štyridsiatej-deviatej minúte strelil šiesty gól Skalice. Marek Novák mal v päťdesiatej minúte výhodu trestného strieľania, po tom, čo  Skaličan Filip Pekár zahral v malom bránkovisku. Novák trestné strieľanie nevyužil, a tak sa stav nemenil. Menil sa ale o minútu neskôr, keď sa zásluhou Benediga Bratislavčania opäť dostali do trojgólového vedenia. Skalica nakoniec ešte znížila po góle Šišku na 9:7, avšak aj napriek veľkej snahe Skaličania prehrali aj druhý extraligový zápas. V pozícii oslabeného tímu vstupovali do novej sezóny hráči Tsunami Záhorská Bystrica. Záhorskú Bystricu pred sezónou opustil Martin Kubovič, ktorý prestúpil k českému šestnásťnásobnému majstrovi – Tatranu Střešovice, brankár Jakub Klobučník, ktorý zamieril tiež do českej extraligy, konkrétne do tímu FBC Ostrava, Martin Valachovič šiel v rámci študijného programu Erasmus do Nemecka, brankár Martin Vilem bude do novembra pracovne odcestovaný v Nemecku a Dominik Žilka šiel do konkurenčného Lida. Tieto veľké straty sa nedajú len-tak nahradiť, najmä čo sa týka skúseností, avšak tréner Roland Bluska to vyriešil jednoducho, a to, že tieto opory nahradil novými, neskúsenými mladými hráčmi, zväčša ide o vlastných odchovancov – Dávida Leskovského či Leonarda Haraslina. Tsunami tiež doplnilo svoje rady o Petra Kachniča, ktorý je odchovancom stupavského florbalu. Všetci traja spomínaní hráči majú len šestnásť rokov, a tak to boli pre nich počas víkendu prvé zápasy v mužskej najvyššej súťaži. Aj na brankárskom poste prichádza k zmene, kde Samuel Benko mieri na striedavý štart z FbO Florpédo Bratislava. Záhorská Bystrica si v prvom zápase poradila s bratislavským rivalom – Hurikánom Bratislava 5:3.  Až v štyroch góloch mal prsty Oliver Kubaský, ktorý v tomto zápase strelil dva góly a tiež zaznamenal dve asistencie, a tak výraznou mierou dopomohol svojmu tímu k tejto výhre. V nedeľu na Tsunami čakal ďalší bratislavský súper – Lido Prírodovedec. Vo vyrovnanom zápase vyhrávali Záhoráci po druhej tretine 2:4, ale „Liďáci“ pod vedením nového trénera opäť predviedli fantastický obrat, keď Záhorskej Bystrici nastrieľali v tretej tretine tri góly, a tak otočili stav z nepriaznivého 2:4 na 5:4.

Výborný vstup do nového ročníka Mužskej extraligy zaznamenali hráči FBK Nižná, ktorí si v sobotu poradili so Sabinovom 10:5. Nižnej k výhre veľmi dopomohol Tomáš Reguly, ktorý strelil hetrik a jednu asistenciu. V nedeľu si Oravčania poradili s Prešovom 6:2. Prešovčania  sa v minulej sezóne prebojovali až do semifinále. Za ďalšie menšie prekvapenie víkendu môžeme povedať stratu bodu úradujúceho majstra z FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina proti Predátorom zo Sabinova. Sabinovčania prehrali vo vyrovnanom zápase 2:3 po predĺžení. Netreba zabudnúť ani na fantatsický výkon brankára Sabinova Petra Huňadyho, ktorý zo štyridsiatich-štyroch striel dostal len tri góly, teda v prepočte na percentá mal 93 percentnú úspešnosť zákrokov! Žilinské „kobylky“ si poradili s Prešovom tesne 4:3. Treba však podoknúť, že Žilina vstupuje do novej sezóny oslabená a výrazne omladená. Do zostavy je zaradená väčšina juniorských hráčov.

„Pre nás ako nováčika sú všetky zápasy veľmi ťažké a hlavne v sobotu, keď sme doma prehrali po veľmi bojovnom výkone, nakoľko sme vyhrávali po dvoch tretinách 6:4, ale záver zápasu nám utiekol, myslím si, že to bolo kvôli skúsenostiam, ktoré v tej extralige nemáme a súper rozhodol hlavne tým, že má už niečo odohrané v najvyššej súťaži. V nedeľu rozhodla druhá tretina, ktorá nám ušla úplne od začiatku , prvá tretina bola z našej strany dobrá, v tej druhej nás súper prestrieľal, sme sa nedostávali do žiadneho zakončenia, dobré nás napadal, mali sme problémy so založením útoku a v tretej tretine som dal hrať len dve päťky a myslím si, že to prinieslo svoje ovocie, máme na čom stavať do budúcna, ale myslím si, že nás táto novačíkovská daň stála tieto dva zápasy,“ zhodnotil prvé dva extraligové zápasy tréner FBC Skalica Miroslav Buchta.

V zápase proti Hurikánu Bratislava podali obaja brankári výborné výkony, no najmä výkon skalického gólmana Tomáša Vymyslického si pochvaloval tréner Skalice Miroslav Buchta, podľa ktorého nebyť Vymyslického, zápas sa neskončí výsledkom 9:7: „Brankár bol neskutočný, za tie výkony, čo podal v zápase s Hurikánom mu musím len pogratulovať, neskutočne podržal mužstvo, držal nás celý zápas nad vodou a práve jeho zásluhou to skončilo 9:7.“

Tréner bratislavského Hurikánu – Matej Novák bol na výkon svojich zverencov kritický: „Boli to také typické zápasy na začiatok sezóny, bohužiaľ, na našej strane bolo počas oboch zápasov veľa technických chýb, musíme na tom zapracovať. Robí nám veľký problém zakončovať, a to aj vyložené šance, čím sa dostávame pod psychický  tlak, kedy buď musíme doťahovať, alebo hráme vyrovnane, kedy už dávno môžeme mať rozhodnutý zápas. V obrane tiež nemáme ešte istotu, ale to sa dá natrénovať aj sebavedomím, keď budeme premieňať šance, a potom sa aj jednoduhšie bráni. Hráme troška taký hore-dole florbal, čo osobne nemám rád. Veľmi ľahko strácame loptu v osobných súbojoch,“ povedal na výkon svojich zverencov tréner VŠK FTVŠ UK Hurikán Bratislava Matej Novák, a k výborným brankárskym výkonom v zápase so Skalicou dodal: „Súvisí to s tým, že to tí hráči riešia pomalšie ako by mali, tí brankári sa snažia a stíhajú sa presúvať a zaujať správnu pozíciu. Mali sme v zápase šance, ktoré sme mali riešiť oveľa jednoduchšie, namiesto spracovávania vystreliť to z prvej, aj keď to ide na bekhend. Buď to tam padne alebo nie. Brankári boli, samozrejme, vynikajúci na obidvoch stranách. V sobotu aj v nedeľu sa stíhali presúvať, ale myslím si, že keby sa to hralo naozaj jednoduchšie, tak nemajú šancu.“

Autor: Lukáš Chovan